Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Člověk jest jméno mé, Havel a Rath jen příjmení

20. 07. 2012 11:13:01
Ptají se Nováků a Novotných, jestli ten populární „Petr“ je nebo byl jejich příbuzný? Možná jo. Nováková ani Novotná jsem nikdy nebyla, tak nevím. Ale jak jsem zjistila, i s méně obvyklým příjmením si můžete docela užít.

Než ze mě můj manžel udělal paní prezidentovou, ptali se mě na "bratrance", brankáře Petra Koubu. Kdo? Jaký Petr Kouba? O fotbal jsem se vůbec nezajímala. Jména fotbalistů neznala.

Ovšem neznat v devadesátých letech "havla", to už šlo těžko.

Můj manžel, snad promine, že si ho tu beru do úst – vyprávěl mi, jak se ho těsně po revoluci každý ptal, jestli je TEN HAVEL nějaký jeho příbuzný. No a protože je pohotový a má smysl pro humor (obojí na rozdíl ode mě) tak říkal, že jo. Báječně se tím bavil, protože lidi tomu ochotně věřili.

Když jsem se stala paní Havlovou, už se to obešlo bez otázek. Prezident Havel byl v té době natolik známou osobností včetně rodinných poměrů, že kdejaká Havlová už nebyla pokládána za možnou příbuznou. Ale zase si skoro nikdo tuto poznámku neodpustí. Lékař našeho syna nás vždycky vítá v ordinaci slovy „dobrý den, pane prezidente“. Synovi je pět, už jsem mu vysvětlila, kdo byl TEN HAVEL, ale ještě vloni koukal trochu vyjukaně. Nebo když jednou ukázal na nějaký obrázek, že je tam srdíčko, hned se ozvaly hlasy: nojo, Havel, ty holt máš k tomu srdíčku vztah. Zpočátku mi trvalo, než jsem některé narážky pochopila, s tím srdíčkem mi to taky došlo až za chvilku.

Poslední záchvěv z doznívající euforie po letošním karlovarském filmovém festivalu: v hotelové recepci mě vítali o trošku méně důstojně než náš pan doktor, a to slovy „to bude letos skvělá sezóna, když k nám přijela Dáša“. Tohle je už taky hodně překombinované... Dělám, jako že to vůbec není trapné, koneckonců, oni ten fór třeba udělali poprvé, nemůžou za to, že já už to všechno slyšela stokrát dokola.

Vlastně sama jsem se nedávno pokusila o fórek na podobné téma, když se nás někdo v našem obchodě v Pánské pasáži ptal, jestli se ta pasáž náhodou dřív nejmenovala „Rathova“. Jmenovala (do loňska, viz malá vysvětlivka na konci článku), a tak jsem velice duchaplně poznamenala něco na vrub té současné kauzy – no jak jsem to vyslovila, sama za sebe jsem se zastyděla. Je to jen příjmení, není to přece tentýž člověk! Lála jsem si v duchu. Všechny ty havlovské fórky si za tohle asi zasloužím.

Když jsme se nově přistěhovali do města, kde fakt žádné příbuzné (o kterých bychom věděli) nemáme, moje nová zubařka se mě zcela bezelstně zeptala, jestli jsem „příbuzná paní Havlový“.

Co jsem měla na to říct?

V tuhle chvíli je v naší malé republice 3975 Havlů a 4278 Havlových (zdroj www.kdejsme.cz). A nejspíš od nějakého Adama a Evy určitě všichni příbuzní jsme.

Příště prostě řeknu, že jo.

p.s. Pasáž, kde dříve sídlil „Malý bazar“, dostala v poválečné době jméno po obchodníku Rathovi, který zde vlastnil obchod s vojenskými kuriozitami. Název změnila v roce 2011 s novým projektem – najdete tu obchody a služby výhradně pro muže. Viz též tento článek na iDNES

Autor: Kateřina Havlová | pátek 20.7.2012 11:13 | karma článku: 7.30 | přečteno: 677x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Fico vyhrál po zásluze a ulhaná pětidemolice už kvičí o orbanizaci Slovenska!!!

Jestli by naše země něco potřebovala jako sůl na zlato, tak je to ficoizace, jinak to u nás tady bude vypadat jako na Ukrajině a na Západě...

1.10.2023 v 15:49 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 169 | Diskuse

Otto Kamm

Na Primě u TT bylo „veselo“

První hodinu výřečný a rétoricky nadaný ministr dopravy obhajoval těžko stravitelnou koupi trubek na plyn. Ty prý nutně potřebujeme. I když se ukázalo, že to zas až tak výhodný kauf nebyl.

1.10.2023 v 13:06 | Karma článku: 26.11 | Přečteno: 515 | Diskuse

Josef Ulman

Konspirační teorie a jejich oběti

Co je to konspirační teorie? Konspirační teorie je vysvětlení údálosti za pomocí rozsáhlého spiknutí většinou nějakých elit.

1.10.2023 v 12:31 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 344 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jak na mediální gramotnost

Námětem dnešního blogu je cesta k mediální gramotnosti. Autor zde prezentuje základni pravidlo, jak úspěšně na to.

1.10.2023 v 11:07 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jiří Beránek

Navzdory průzkumům vyhrál Fico a strana SMER s vyšším rozdílem než se čekalo

Progresívne Slovensko skončilo až na druhém místě a jsem zvědav, jak to bude dál. Bude na Slovensku vládnout koalice SMER, HLAS, SNS nebo PROGRESÍVNE SLOVENSKO s bůhví s kým? Osobně bych si vsadil na pragmatickou variantu.

1.10.2023 v 10:06 | Karma článku: 29.57 | Přečteno: 616 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1213
Jsem pracující máma, podnikatelka, žena činu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...