Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Kultura má zelenou aneb žádné barbarství

26. 07. 2012 20:38:38
Řečeno slovy Sira Humhrey Applebyho (Jistě pane ministře): „Hudba, kterou nikdo nepotřebuje slyšet, obrazy, které nikdo nepotřebuje vidět, to přece nemůžete nechat zaniknout jen proto, že to nikoho nezajímá.... To by byl konec civilizace tak jak ji známe.“

Ve jménu civilizace uchováváme a financujeme zbytečné, dnes již přežité a neužitečné záležitosti.

Ve starém domě na jednom náměstí zapsaném na seznamu UNESCO nemůžou majitelé vyměnit stoleté prošlapané schodiště, protože je součástí národního dědictví. Ty schody nikdo nevidí! Leda tak majitelé, kteří na ně při chůzi upírají zrak z obavy, aby se na nich nezabili. Nemohou udělat obytné podkroví, protože jim památková péče neschválila střešní okna. Tedy budiž, na to náměstí je malebný výhled z věže místního zámku, ale na ty schody uvnitř domu? Na druhou stranu, tento dům byl v době socialistického rozkvětu obřizolitován. Majitelé chtěli nedávno obnovit fasádu tak, aby ladila s okolními domy, aby jejich dům dál nehyzdil náměstí. Nemohou. Protože náměstí bylo zapsáno do UNESCO s břízolitovou nádherou a tak to musí zůstat. Nechápu, jak by v tom případě mohla vadit dřevěná střešní okna... A komu?!

Zákazy a příkazy, ale majitel musí udržovat dům na vlastní náklady. Nemůže však tyto náklady hradit z výnosů, které by získal pronájmem obytného podkroví. Když na to nemáte – prodejte to a jděte bydlet jinam! Proč ne? Ale kdo takový dům s břemenem buzerace od památkové péče koupí?

A pak ten poprask kolem dotací divadel.

Většinu života jsem prožila v českém kapitalismu, takže v duchu výchovy k materialismu souhlasím, že když si na sebe podnik nevydělá, nemůže existovat. Prostě zkrachuje. V případě majitelů domu, který se jim doslova pod nohama proměnil na kulturní památku a nikdo jim nic nepřispívá, se to uplatňuje.

Přesto bych ale nakonec dala Siru Humphreymu za pravdu.

Mám ráda divadlo. Chodím do Stavovského a kupuju si ty nejlevnější vstupenky na balkon, odkud je vidět sotva půlka jeviště a většinu aktérů tak vidím jen od pasu dolů. Občas mi ve výhledu trochu brání lustr nebo sloup. A nedá se tam nahoře pořádně dýchat. Prostě vstupenka pro chudé. S chutí se ovšem podívám i na nějaké představení vysílané v televizi. Z pohodlí svého křesla. Jestliže herci podají skvělý výkon a hra je jedním slovem úžasná, jsem ošizená snad jen o otlačené malíčky ze společenských lodiček, frontu na záchod a sklenku divadelního vína.

Jsem pro zachování našeho kulturního dědictví.

Navrhuji v následujících pěti letech digitalizovat postupně všechna představení národní scény. Uchovat je v neměnné a nezničitelné podobě pro příští generace. Další peníze investovat do uložení těchto pokladů v bezpečném sejfu. Promítat je čas od času v multikinech za stejné ceny jako filmy. Bez potřeby dotací. Kdyby lidi přestali na Rusalku chodit, prostě by se přestala promítat ve velkém sále. Nějaké sdružení nebo klub přátel opery by si pronajal sál k soukromému promítání a milovníci – návštěvníci by si produkci zaplatili.

Hlasuji pro uchování našeho kulturního dědictví pro příští generace. Pěkně v HD kvalitě, dolby stereo, v suchu a chladu, či jaké jsou ideální podmínky pro skladování digitálních nosičů umění.

Zkrátka žádné barbarství.

Autor: Kateřina Havlová | čtvrtek 26.7.2012 20:38 | karma článku: 8.53 | přečteno: 797x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Fico vyhrál po zásluze a ulhaná pětidemolice už kvičí o orbanizaci Slovenska!!!

Jestli by naše země něco potřebovala jako sůl na zlato, tak je to ficoizace, jinak to u nás tady bude vypadat jako na Ukrajině a na Západě...

1.10.2023 v 15:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Otto Kamm

Na Primě u TT bylo „veselo“

První hodinu výřečný a rétoricky nadaný ministr dopravy obhajoval těžko stravitelnou koupi trubek na plyn. Ty prý nutně potřebujeme. I když se ukázalo, že to zas až tak výhodný kauf nebyl.

1.10.2023 v 13:06 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 411 | Diskuse

Josef Ulman

Konspirační teorie a jejich oběti

Co je to konspirační teorie? Konspirační teorie je vysvětlení údálosti za pomocí rozsáhlého spiknutí většinou nějakých elit.

1.10.2023 v 12:31 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 171 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jak na mediální gramotnost

Námětem dnešního blogu je cesta k mediální gramotnosti. Autor zde prezentuje základni pravidlo, jak úspěšně na to.

1.10.2023 v 11:07 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jiří Beránek

Navzdory průzkumům vyhrál Fico a strana SMER s vyšším rozdílem než se čekalo

Progresívne Slovensko skončilo až na druhém místě a jsem zvědav, jak to bude dál. Bude na Slovensku vládnout koalice SMER, HLAS, SNS nebo PROGRESÍVNE SLOVENSKO s bůhví s kým? Osobně bych si vsadil na pragmatickou variantu.

1.10.2023 v 10:06 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1213
Jsem pracující máma, podnikatelka, žena činu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...