Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Co o nás (ne)říká životopis

8. 08. 2012 9:53:35
Kdo hledá práci, vyzbrojí se dobrým životopisem. Jenže – co je vlastně dobré? Unifikovaný vzhled a jednotná struktura, aby se to lehce četlo? Neztrácí se nám v tom tak trochu ten, o koho jde? Totiž: člověk...

Už jsme si zřejmě zvykli, že s každým rokem přibývá týmových hráčů s tahem na branku, ambiciózních, flexibilních, odolných vůči stresu... Životopisy jsou čím dál tím častěji plné podobných smysluprostých hesel. Jsou to symboly – každý už ví, co se za nimi má skrývat, ale jestli se to tam opravdu skrývá, jestli člověk takový opravdu je, to stejně poznáte až při osobním setkání. (Koneckonců – „nabídka“ přesně kopíruje „poptávku“, stačí si přečíst nějaký inzerát na volné místo – takové požadavky na uchazeče jsou, tak takové dovednosti a schopnosti uchazeč uvádí.)

Příklad toho, co personalista čte versus co člověk skutečně dělal: Asistentka generálního ředitele, ta a ta banka, 2 roky. Když nemáte co víc do životopisu napsat a přitom s jedním zaměstnáním a vzděláním je životopis poněkud chudý, doplníte k tomu bohatou náplň práce: vedení kanceláře, zápisy z jednání, překlady, sjednávání schůzek, přepojování hovorů. Zřejmě to nebude úplně přesné, protože se většinou jedná o NEpřepojování hovorů. Což je dovednost, kterou mnoho asistentek dotáhlo k dokonalosti a je velká škoda, že se to do životopisu nedá uvést jako zvláštní schopnost.

Personalista tedy čte: Asistentka generálního ředitele banky, 2 roky. Když hledá asistentku, tohle je ta pravá. Ale opravdu?

Příklad z praxe: Můj šéf na mě první měsíc krom pozdravu nepromluvil. Neměla jsem žádné zkušenosti, jedno zaměstnání prostě musí být to první, a on pochopitelně neměl chuť mě zaučovat. Když něco potřeboval, obracel se výhradně na moji starší kolegyni. Občas vyšel ze dveří a na jazyku měl nějaký úkol, když však uviděl, že jsem v kanceláři sama, povzdechl si, mávl rukou a zacouval zpět k sobě. Sem tam jsem něco přeložila z angličtiny, vysypala popelník. Uvedla návštěvu, donesla kafe, umyla nádobí.

To by asi personalista koukal! (pak se to samozřejmě zlepší, okoukáte od zkušenějších, co a jak, a šéf si konečně zapamatuje vaše jméno :-)

Další podle mě neocenitelná výzbroj je schopnost zapamatovat si tváře, jména a s nimi spojené události. Jenže jsem ani na to bohužel nenašla žádné moderní heslo nebo zaklínadlo, které dnešní personalista v cívíčku hledá, když zkušeným zrakem rychle přelítne stránku a do paměti si uloží jen klíčové parametry. Že by „networking“?

Nejsem sportovní typ, tak jak můžu být týmový hráč?

Co to je „tah na branku“?

A jak se říká těm ostatním úžasným schopnostem? A má o ně vůbec někdo zájem?

Autor: Kateřina Havlová | středa 8.8.2012 9:53 | karma článku: 12.17 | přečteno: 1433x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Fico vyhrál po zásluze a ulhaná pětidemolice už kvičí o orbanizaci Slovenska!!!

Jestli by naše země něco potřebovala jako sůl na zlato, tak je to ficoizace, jinak to u nás tady bude vypadat jako na Ukrajině a na Západě...

1.10.2023 v 15:49 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 114 | Diskuse

Otto Kamm

Na Primě u TT bylo „veselo“

První hodinu výřečný a rétoricky nadaný ministr dopravy obhajoval těžko stravitelnou koupi trubek na plyn. Ty prý nutně potřebujeme. I když se ukázalo, že to zas až tak výhodný kauf nebyl.

1.10.2023 v 13:06 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 449 | Diskuse

Josef Ulman

Konspirační teorie a jejich oběti

Co je to konspirační teorie? Konspirační teorie je vysvětlení údálosti za pomocí rozsáhlého spiknutí většinou nějakých elit.

1.10.2023 v 12:31 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 235 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jak na mediální gramotnost

Námětem dnešního blogu je cesta k mediální gramotnosti. Autor zde prezentuje základni pravidlo, jak úspěšně na to.

1.10.2023 v 11:07 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 163 | Diskuse

Jiří Beránek

Navzdory průzkumům vyhrál Fico a strana SMER s vyšším rozdílem než se čekalo

Progresívne Slovensko skončilo až na druhém místě a jsem zvědav, jak to bude dál. Bude na Slovensku vládnout koalice SMER, HLAS, SNS nebo PROGRESÍVNE SLOVENSKO s bůhví s kým? Osobně bych si vsadil na pragmatickou variantu.

1.10.2023 v 10:06 | Karma článku: 28.53 | Přečteno: 586 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1213
Jsem pracující máma, podnikatelka, žena činu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...